Deltagelse i organisert aktivitet eller frivillig arbeid
Å ta del i organiserte aktiviteter er en kilde til sosial kontakt, til mening og utvikling, og til å være med å påvirke samfunnet rundt seg. 29 % av de spurte i Telemark i 2025 svarer at de ukentlig deltar i organisert aktivitet eller frivillig arbeid. Dette er en økning fra 2021, da 26 % svarte det samme.
Figur 1. Andel som ukentlig deltar i organisert aktivitet eller frivillig arbeid.
Flere kvinner enn menn deltar regelmessig i organisert aktivitet eller frivillig arbeid. Andelen er høyest i aldersgruppen 40-49 år og 70 +.
Figur 2. Andel som ukentlig deltar i organisert aktivitet eller frivillig arbeid.
Husk hvor høy andel som er frivillig aktivitet.
Deltagelse i egenorganisert aktivitet
Egenorganiserte aktiviteter kan være en kilde til sosial kontakt og å utvikle vennskap. 44 % av de spurte i Telemark i 2025 svarer at de ukentlig deltar i egenorganiserte aktiviteter slik som klubb, møter, treffe venner, trimturer med venner/kolleger eller liknende. Dette er en liten nedgang fra 2021, da 46 % svarte det samme.
Figur 3. Andel som minst ukentlig deltar i egenorganiserte aktiviteter etter utdanning.
Flere kvinner enn menn deltar regelmessig i egenorganiserte aktiviteter. Andelen er høyest i aldersgruppen 18-29 år.