Myldr Energipark

Myldr Energipark i Fyresdal kommune ligger strategisk til med kort avstand til sentrale byer og dekker 240 dekar nyregulert næringsareal.

Energiparken etableres i tilknytning til det eksisterende industriområdet på Molandsmoen, med tilgang på fornybar energi, gunstige grunnforhold og moderne infrastruktur.

Parken er ideell for kraftkrevende industri, datasentre og bioindustri, spesielt virksomheter som kan utnytte restsvarme, og tilbyr gunstige etableringsforhold for industriell utvikling og sirkulære løsninger. Selskapet EdgeConneX skal etablere et datasenter på Molandsmoen og har fått godkjent en nett-reservasjon på 140 MW.

Sirkulært potensial

  • Utnyttelse av restvarme: Planlagt datasenteretablering (mangler foreløpig beslutning om å bygge datasenteret) vil skape store potensielle strømmer av restvarme i form av vannbasert energi. Vilkår og omfang er under utredning. En installert effekt fra datasenteret på 140 MW vil tilgjengelig store mengder overskuddsvarme. Myldr Energipark beskriver at utfordringene er å finne lønnsomme prosjekter som kan realiseres der tilgang på billig overskuddsvarme er et komparativt fortrinn.

Konkrete prosjekter under utredning

  • Varmesentral – for innsamling, foredling og distribusjon av overskuddsvarme.
  • Biotørkeanlegg: Ønsker å etablere et biotørkeanlegg som bruker restvarme fra datasenteret til å tørke biomasse, primært fra skogsråstoff. Mulig videreforedling til biobrensel eller komponenter/materialer. Prosjektet vil Prosjektet styrker skogbrukets verdikjede og gjør transporten mer klimavennlig.
  • Veksthuskonsepter – ulike produksjonsmetoder.
  • Oppdrettskonsepter – sjømat i lukkede kretser med tilførsel av energi.
  • Fjernvarme til større bygninger i kommunen der eksisterende infrastruktur kan brukes direkte.

Publisert:

26.05.2025

Oppdatert:

26.05.2025 kl.10:48

Myldr energipark.jpeg Fyresdalnylogo.png   norskenergi.jpgfyresdalnæringshage.png

 

 

Nøkkelinformasjon

bolt_50dp_000000_FILL0_wght400_GRAD0_opsz48.png

10 % reduksjon av effekttap ved lokalt energiforbruk

heat_50dp_000000_FILL0_wght400_GRAD0_opsz48.png

250 GwH restvarme skal gjenbrukes

power_50dp_000000_FILL0_wght400_GRAD0_opsz48.png

1,2 TWh årlig kraftbehov