Diplom og gode tips
For hver 25. bok lest, kan du ta med heftet til biblioteket, for å få en fin lese-button. Klarer dere 100 bøker, venter det et superleser-diplom.
I tillegg til alderskategorier inneholder heftet også tips til bøker på andre språk, og en kategori som heter «bok til alle». Her er det tips til bøker med grafiske symboler og tegn, i tillegg til bøker med tegnspråk og følebøker. Disse bøkene er laget for at barn med ulike funksjonsvariasjoner skal ha glede av lesing.

Barn vil bli lest for
Undersøkelser utført av Lesesenteret og Læringsmiljøsenteret, UiS, viser at høytlesning for barn ikke er like vanlig som tidligere. En av tre foreldre oppgir at de leser ingen eller få bøker for barna sine. Mens 80 prosent av barna har spurt aktivt om å lese en bok sammen, minst en gang den siste uka.
- Dette viser at barnas interesse for lesing absolutt er tilstedeværende, sier Trude Hoel ved Lesesenteret i Stavanger.
Oppstart 1. oktober
- Lesing er kos, nærhet og trygghet. Lesing er noe av det viktigste du gjør for barnets språkutvikling og for at barnet ditt skal bli god i lesing senere. Og, det finnes en bok for ethvert daglig dilemma barnet møter, som vennskap, sjalusi, sorg, overganger, selvfølelse, samfunn og hverdagsliv, sier Vibeke Stokka, rådgiver ved Telemark fylkesbibliotek.
- Kampanjen lanseres 1. oktober, og alle bibliotekene i Telemark er med på denne satsningen.
Bli med du også, oppfordrer Stokka.
Kampanjen er utviklet av Snuti AS.
