I samarbeid med Stiftelsen Lese koordinerer Telemark fylkebibliotek arbeidet med Bok til alle. Det betyr at fylkesbiblioteket tilbyr råd og kompetanseutvikling til bibliotekansatte og til frivillige.
Ekstra kunnskap og lesevenner
Et "Bok til alle-bibliotek" har et spesielt fokus på bøker som er tilrettelagt for mennesker med ulike lesevansker. Bøkene samles og vises fram slik at de skal være attraktive og lette å finne.
Bibliotekarene i disse bibliotekene har ekstra mye kunnskap om hvilke bøker som passer best for ulike lesere og hvilke behov for tilrettelegging de ulike gruppene har.
Bibliotekene koordinerer ordningen med Lesevenner og andre frivillige som leser høyt for mennesker som ikke kan lese selv. Mange biblioteker arrangerer språkkafeer.
Tilrettelagte bokpakker til bibliotekene
"Bok til alle-bibliotek" mottar bokpakker med lettleste og tilrettelagte bøker to ganger i året. Bokpakkene inneholder bøker som er støttet av Stiftelsen LESE.
For at bibliotekenes samlinger skal være tilgjengelig og forståelig for alle uansett leseevne og språk, er det nødvendig å gjøre tilpassinger av bøkene og boksamlingen for ulike behov.
Nyttige lenker
Norsk barnebokinstitutt: Deltakende litteraturformidlingspraksis
Intervju med Veronica Salinas (Periskop.no), "Alle barn fortjener litteratur".
Har du spørsmål om Bok til alle-bibliotek?