I 2028 er det 200 år siden Henrik Ibsen ble født i Skien. Dette skal feires med et stort nasjonalt jubileum. Nasjonalbiblioteket koordinerer jubileet på oppdrag fra Kultur- og likestillingsdepartementet, og den den offisielle åpningen av jubileet finner sted i Skien den 20. mars 2028.
Jubileet markerer også fullføringen av to store prosjekter som fylkeskommunen har bidratt til å realisere: Sølvåren Ibsen formidlingssenter og tilbakeføring av våningshuset og nytt formidlingsbygg i låven på Venstøp. Dette har vært strategisk viktige kulturprosjekter i Telemark gjennom mange år.
Sammen med kulturaktører og andre samarbeidspartnere, vil vi skape et jubileum som favner bredt og engasjerer i hele fylket