Overgang fra BookBites til Biblio – viktig informasjon
Ny app erstatter BookBites
BookBites skal fases ut, trolig i løpet av februar, og erstattes av appen Biblio. Lånere må selv laste ned den nye appen, men det er ikke nødvendig å opprette ny bruker. All brukerdata og aktive lån blir automatisk overført. Lånerne vil motta push-varsel i BookBites når Biblio er tilgjengelig i appbutikkene, og de vil få god tid til å laste ned den nye appen før BookBites slutter å fungere. Det sendes ikke ut informasjon i forkant, men det finnes ferdig markedsføringsmateriell og korte informasjonstekster som kan tas i bruk ved behov. Våre e-boksider vil også holdes oppdatert. BS e-bok har laget en informasjonsside om overgangen: https://bsebok.no/bookbites-blir-biblio
Nytt administrasjonssystem
Fra 3. februar er nytt administrasjonssystem tatt i bruk https://lms.biblio.app/ Dette gjelder for alle som kjøper inn e-bøker og e-lydbøker, lager formidlingshyller, administrerer budsjett eller henter ut statistikk. Innlogging skjer via ny lenke, men med samme bruker som tidligere i LMS BS e-bok.
Endringer i innkjøp og katalogstyring
Den nye løsningen skal gi flere muligheter i arbeidet med innkjøp og katalogoppsett. Bibliotekene og Innkjøpsgruppa kan blant annet utelukke bestemte forlag eller forfatterskap, kombinere regler (for eksempel utelukke en sjanger fra et bestemt forlag) og fjerne enkelttitler manuelt før publisering. Titler som utelukkes, vil ikke være synlige for lånerne. Dersom man ikke setter opp regler, vil katalogen fremstå slik den gjør i dag.
Ny anbefalt utlånsmodell
Det er også forhandlet fram en ny nasjonal modell for utlån av digitale bøker. Modellen ligner mer på utlån av fysiske bøker: Biblioteket kjøper en lisens, og en låner kan ha boka om gangen. Minimum utlånstid er tre uker, og selv om boka leveres tidligere, kan den ikke lånes ut på nytt før perioden er over. Én lisens kan dermed lånes ut omtrent 17 ganger per år. Dette omtales som en sekvensiell utlånslisens. Som tidligere må minst 10 % av boka være lest eller lyttet til for at det skal telles som utlån. Lisenser kan kjøpes for ett, tre eller fem år, og må deretter fornyes dersom tittelen skal beholdes i samlingen.
Videre konsekvenser
Det er foreløpig usikkert hvilke konsekvenser den nye modellen vil få lokalt. Det vil trolig ta tid å bygge opp nye e-bok- og lydboksamlinger, og innkjøpsgruppa må gjøre tydeligere prioriteringer i innkjøpene. Samtidig kan modellen gi et mer kuratert og formidlingsvennlig tilbud. Det er ennå ikke avklart når modellen trer i kraft, da den kan kreve teknisk tilrettelegging. Mer informasjon vil komme fortløpende.