Fv. 353 Rugtvedt-Surtebogen

Høsten 2025 ble siste del av Gassvegen åpnet. Dette er fylkesveg 353 fra Rugtvedt til Surtebogen.
Viser smal vei på Rugtvedt, med uoversiktlig kryss inn fra høyre. Trailer kjører mot betrakteren av bilde. I bildets bakkant ser man bebyggelsen i området.
Foto: Tor Arvid Austråt Gundersen

Da første salve ble fyrt av 23. januar 2024 på Rugvedt ble det samtidig slutten på en lang ventetid.  Fylkesvegen utenom nærmiljøet fra Rugtvedt, forbi Cocheplassen og Findal ble diskutert i en lang årrekke før realiseringen. 

Betydelig arbeid

Fylkesvegen har en årlig gjennomgangstrafikk på 4-6 000 i døgnet (ÅDT – Årsdøgntrafikk).  Mens den gamle fylkesvegen gikk tett inn mot nærmiljøet, går store deler av den nye vegen i jomfruelig terreng. Den nye vegen begynner i rundkjøringen på Rugtvedt og ender 4,1 kilometer seinere i krysset med Asdalveien i Surtebogen hvor den kobles på eksisterende veg.

Det har blitt utført et betydelig arbeid for å få bygd vegen. Deler av vegen er lagt i fjell, for å få til dette er det sprengt og flyttet 311 299 kubikkmeter fast fjell.  På Rugtvedt er det bygd en kulvert for gang- og sykkelveg, mens det videre på strekningen er bygd ytterligere en kulvert for lokal.

Findal før den nye vegen

 

Den desidert største konstruksjonen er Findal bru hvor gjennomgangstrafikken nå går i et plan over lokaltrafikken.  Den gamle brua er revet og erstattet av store rør for å lede bekken igjennom.

Ny gs-veg

I tillegg til selve fylkesvegen er det dels bygget og dels tilrettelagt den gamle vegen til gang- og sykkelveg, slik at man nå kan sykle eller gå hele strekningen skjermet fra ordinær biltrafikk.   Det er også bygd en unik rasteplass langs gs-vegen.

I tillegg til alt som er synlig, er det også lagt ned store mengder arbeid som ingen noen gang får se.  I prosjektet har det vært egne Ytremiljø-koordinatorer (YM-koordinator) som har sørget for at naturens belastning har blit minst mulig. Tre bekker er lagt i rør under den nye vegen og delvis gs-vegen. Alle disse bekkene er nøye overvåket i hele anleggstiden. Bekkene er også tilrettelagt slik at forholdene for fisken som skal vandre i dem blir minst mulig påvirket av de nye vegene.  Det betyr for eksempel at i Hafreakerbekken er det lagt inn «fartsdempere» for å redusere hastigheten til vannet, slik at det blir lettere for fisk å passere. Rørene er også lagt slik at det skal gå vann gjennom uansett.

Ny hovedledning

Vegen er delvis finansiert med bompenger.

I prosjektet er det også byttet ut hovedvannledning for Bamble kommune på en stor del av strekningen.  Dette er finansiert av kommunen selv.

Findal_web.jpg
Findal etter vegomleggingen